COMENIUS 2013-2015

COMENIUS w słowackich Koszycach - maj 2015

Wizytą w KOSZYCACH na Słowacji w dniach od 23 do 29 maja 2015 zakończyła się część robocza projektu "Let's think about bread - let's not just eat it"programu COMENIUS.

W ten sposób dobiegła końca dwuletnia współpraca szkół z tak odmiennych krajów europejskich jak Hiszpania, Turcja, Włochy, Słowacja i Polska.

Zdjęcia w naszej GALERII

Projekt, który zachęcał młodych ludzi do zastanowienia się nad rolą chleba w życiu, kulturze i tradycji różnych narodów rozpoczął się we wrześniu 2013 roku od wizyty nauczycieli - szkolnych koordynatorów w szkole Gymnázium Poštová 9 w Koszycach. Następnie miały miejsca spotkania młodzieży w CAMARENA (Hiszpania), DENIZLI (Turcja), WIELUNIU (Polska Wink ) oraz PALERMO (Włochy).

Za każdym razem najważniejszą częścią wydarzenia było poznawanie miejsc i tradycji związanych z chlebem. Ten codzienny element diety we wszystkich krajach europejskich, ma zarazem szczególne znaczenie także w kulturze. "Chleb nasz powszedni", o którego dostępność prosimy w codziennej modlitwie, jest  synonimem czegoś, czego zabraknąćnie może i co zarazem godne jest niezwykłego szacunku:

"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba odnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba...
Tęskno mi, Panie..."

Kiedyś było oczywiste, że chleb jest pieczony w domu. Dziś dla wielu ludzi, nie tylko zresztą młodych, wszystko, co poprzedza pojawienie się na stole ciepłej, pachnącej kromki, jest sprawą dosyć tajemniczą.

Podczas spotkania na Słowacji blisko 30 uczniów ze szkół uczestniczących w projekcje zapoznawało się bliżej z kulturę tego kraju. Młodzi ludzie zwiedzili skansen oraz Muzeum Chleba i codziennie mieli okazję degustować różne rodzaje tradycyjnego (i nietradycyjnego!) pieczywa. Motyw chleba towarzyszył im każdego dnia - oprócz posiłków i atrakcji z nim związanych poznali także wiele historii, ukazujących wartość chleba w dawnych czasach. Mieli także możliwość przyjrzenia się dawnym metodom powstawania chleba - od ziarna do bochenka w odnowionym młynie w Wielkiej Teriakovce. Uczestniczyli także w przygotowanym przez gospodarzy Festiwalu Chleba.Poza tym goście mieli również możliwość podziwiania piękna słowackiej ziemi. Oprócz Tatr Wysokich największe wrażenie wywarły na nich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, Jasowska Jaskinia i Zamek Spiski.

Uczestnictwo w projektach międzynarodowych otwiera młodzież na inne kultury, uczy tolerancji i otwartości. Dla sporej części z nich było to pierwsze doświadczenie zupełnie innej kultury. Mieszkając w rodzinach, codziennie mogli przekonywać się o zwyczajach i sposobie życia swoich koleżanek/kolegów, ucząc się szacunku dla odmienności, zachwycając się tym, co wspólne, pozbywając się szkodliwych uprzedzeń. Poza tym - raz nawiązane znajomości trwają latami, a zdobyte doświadczenie wzbogacają i pomagają w podejmowaniu ważnych decyzji u progu dorosłości.

W spotkaniu w Koszycach uczestniczyły uczennice KLO: Marta Bednarek, Nikola Kokocińska, Marta Krawczyk, Marta Kupis oraz nauczycielki j.angielskiego:p.Karina Siwik i p.Anna Wolna,

W naszym liceum wymiany międzynarodowe to wieloletnia tradycja. Także w tej chwili trwają prace nad przygotowaniem aplikacji do programu Erasmus+

Zadzwoń

43 843-55-76