Katyń... ocalić od zapomnienia

Kwiecień to czas obchodzenia wspomnień ważnych i tragicznych dla Polski wydarzeń z najnowszej historii.  W piątek, 9 kwietnia 2021, uczniowie KLO i Technikum SPSK w Wieluniu

uczestniczyli w apelu włączającym się w ogólnopolskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przygotowany przez uczniów klas drugich (po SP) liceum i technikum pod kierunkiem wychowawczyń – pp. Anny Wolnej i Kariny Siwik multimedialny materiał przypominający historię bestialskiego mordu dokonanego przez NKWD na polskich jeńcach – głównie oficerach, którzy trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 r. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w Moskwie w marcu 1940 r. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. bp. Teodora Kubiny w Wieluniu w 2011 roku uhonorowało jedną z ofiar Katynia – Ryszarda Szczepanika, porucznika rezerwy, nauczyciela, urodzonego w 1912 roku w Wieluniu,  poprzez posadzenie symbolicznego Dębu Pamięci w Parku im. rtm. Pileckiego w Wieluniu.

W bieżącym roku dokonano renowacji tabliczki upamiętniającej por. Ryszarda Szczepanika oraz osadzenia jej na nowym głazie.  Dokonano tego dzięki ofiarnej pomocy pracowników Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu – pana Włodzimierza Kamińskiego (kierownika warsztatów szkolnych) oraz pana Wiesława Wawrzyniaka (ofiarodawcy kamienia na postument).

Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej – p. Jan Książek przygotował z tej okazji specjalny materiał poświęcony wieluńskim ofiarom Zbrodni Katyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem oficerów upamiętnionych Dębami Katyńskimi w Parku rtm. Witolda Pileckiego w Wieluniu.

Jednocześnie do pracowni historycznej KLO została zamówiona tablica upamiętniająca historię życia i śmierci porucznika Ryszarda Szczepanika. W ten sposób pamięć o Nim będzie miała szansę trwać wśród następnych pokoleń uczniów szkół przy ul Śląskiej 23.

W niedzielę, 11 kwietnia 2021, reprezentacja szkół katolickich SPSK w Wieluniu uczestniczyła w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  Pod Dębem Pamięci porucznika Ryszarda Szczepanika złożona została wiązanka kwiatów i zapalony symboliczny znicz.

Zadzwoń

43 843-55-76