Technikum Liceum

Tajemnice liczby PI, czyli obchodzimy ŚWIĘTO MATEMATYKI

15 marca 2021 odbył się w naszych szkołach kolejny już  Dzień Liczby Pi.

Co wspólnego ma liczba Pi z muzyką? Czy w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi znajdziesz... coś swojego? Co łączy liczbę Pi ze sportem?
Odpowiedź na te i inne pytania uczniowie mogli  poznać  podczas SZKOLNEGO ŚWIĘTA LICZBY PI, które było zarazem ŚWIĘTEM MATEMATYKI.

To kolejny już projekt realizowany w szkołach przy ul. #ŚLĄSKIEJ23, mający pomóc uczniom LICEUM i TECHNIKUM w „oswojeniu” matematyki, poprzez poznawanie jej historii oraz najbardziej fascynujących zagadek i problemów matematycznych. Uczestnicy pracowali metodą projektową, a to oznaczało wykonywanie kolejnych zadań i rywalizację między klasami. Skoro rywalizacja, to i nagroda - klasa, która zwycięży w ogólnej punktacji może liczyć na gratyfikację rzeczową oraz „duchową” w postaci ocen z matematyki!
Pierwsze zadanie polegało na przygotowaniu filmiku pokazującego za pomocą ćwiczeń gimnastycznych kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi do 10 miejsca po przecinku. Liczyła się kreatywność, pomysł i poprawność merytoryczna!

W dniu dzisiejszym natomiast, podczas gremialnego spotkania wszystkich uczniów  szkoły na platformie TEAMS, uczestnicy mogli obejrzeć film aSongScout, zawierający transpozycję rozwinięcia liczby PI w postaci utworu muzycznego (Daniel Cummerow z "The Sounds of Mathematics", używając specjalnego muzycznego alfabetu Oliviera Messiaena „przetłumaczył” na dźwięki pierwsze  255 (28-1, informatycy się cieszą!!!) cyfr rozwinięcia PI oraz zapoznać się z prezentacją poświęconą  TAJEMNICOM LICZBY PI, przygotowaną przez uczennice kl.4 klasy „technik analityk” – Wiktorię Hadrian, Anitę Szewczyk i Katarzynę Wujec. Następnie klasy przystąpiły do zmagań, polegających na zespołowym rozwiązywaniu na czas zadań matematycznych, przygotowanych przez p.Jadwigę Jerzyńską.

A co z tego wynikło – odpowiedź już 16 marca 2021 na naszym szkolnym FANPAGE’u :D

Zadzwoń

43 843-55-76