Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystości w Wieluńskim Domu Kultury. Jak zwykle od 5 lat, Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. Bp. Teodora Kubiny ma zaszczyt być współorganizatorem tego wydarzenia. GALERIA
Uroczystość rozpoczął dyr. Bogusław Kurzyński, prezentując poświęcony Żołnierzom Wyklętym tekst "Odrodzeni z pamięci popiołów". W części oficjalnej Burmistrz Wielunia p.Paweł Okrasa i dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, p. Janusz Książek zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami za zasługi dla popularyzacji Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które wręczył pochodzący z okolic Wielunia generał brygady w stanie spoczynku, dr. Edward Wejner. Pamiątkowe medale otrzymali również: p.Henryk Strózik, prezes miejsko-gminnego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz p.Jarosław Surma, komendant Straży Miejskiej w Wieluniu.
Ważną i ogromnie poruszającą częścią tej części obchodów było przedstawienie „Rotmistrz Pilecki. Opowieść o niezłomnym Polaku” w wykonaniu szkolnego teatru MASKA. Tym razem wystąpił on w połączonym składzie uczniów obu wieluńskich szkół katolickich - KLO i PG SPSK. Zaprezentowali oni spektakl przedstawiający ostatni okres życia rotmistrza Pileckiego w sposób naprawdę godny pamięci tej tragicznej postaci. Wielka w tym zasługa młodych aktorów jak zwykle świetnie przygotowanych i poprowadzonych przez p. dr Dorotę Eichstaedt, reżysera i autora widowiska.
W godzinach popołudniowych w kościele p.w. Bożego Miłosierdzia na wieluńskim cmentarzu odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Liturgii przewodniczył prefekt szkół katolickich w Wieluniu - ks. Paweł Otręba, który wygłosił także homilię, wzywającą do modlitwy zarówno za ofiary jak i, w duchu miłosierdzia, za ich katów. W uroczystości uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe szkół: KLO SPSK, PG SPSK i Gimnazjum nr 1 oraz wieluńscy harcerze. Na zakończenie odbył się Apel Poległych oraz złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem Katyńskim.