Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Bp. Teodora Kubiny to jedyna szkoła ponadgimnazjalna w naszym mieście, w której rekolekcje wielkopostne są co prawda dla uczniów w nich uczestniczących czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale polegają na udaniu się w miejsce, gdzie w pewnym odosobnieniu można poświęcić więcej czasu na próbę odnowy duchowej i godnego przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym roku wszyscy chętni uczniowie KLO oraz zaproszona do współudziału młodzież gimnazjum katolickiego w Czernicach, mieli szansę na spędzenie 3 dni (18 - 20 marca) w bardzo pięknym Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach pod Łodzią. Bez wątpienia było to dla niektórych osób pierwsze spotkanie z takim – bardziej wymagającym - sposobem przeżywania rekolekcji. Codzienne uczestnictwo w Mszy św., konferencje księdza rekolekcjonisty, konspekty rekolekcyjne prowadzone przez nauczycieli wychowawców według scenariuszy przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Droga Krzyżowa, wspólne śpiewanie i wreszcie udział w sakramencie pokuty i pojednania – to główne punkty programu.
Od 4 już lat mamy to szczęście, że w tym wydarzeniu towarzyszy nam nasz prefekt - ks. Paweł Otręba. Jego zaangażowanie i przemyślany sposób prowadzenia rekolekcji sprawia, że to, co dla niektórych wydaje się nie do pomyślenia ("Trzy dni na rekolekcjach ?!?"), okazuje się być czasem niełatwej zapewne refleksji.
W tym roku tematem przewodnim konferencji była praca "w laboratorium wiary", a wykłady ilustrowane były licznymi materiałami multimedialnymi.
Ważnym i zaplanowanym elementem takich wyjazdów jest także budowanie ducha wspólnoty oraz realizacja programu edukacyjnego. Tym razem, dzięki uprzejmości Działu Promocji Politechniki Łódzkiej, uczniowie KLO mieli okazję bliżej zapoznać się z ofertą edukacyjną tej uczelni oraz zwiedzić laboratoria Wydziału Elektrycznego PŁ. Poznaliśmy tajniki laboratorium badania dźwięku, sposób prowadzenia i opisywania doświadczeń i eksperymentów przez studentów oraz wyniki unikatowych prac nad przetwarzaniem toksycznych odpadów oraz produkcją i zastosowaniem tzw. nanorurek.
Mimo wielu trudności organizacyjnych, związanych m.in. z koniecznością pozyskania środków finansowych, w celu umożliwienia udziału w rekolekcjach wszystkim chętnym, wyjazdowe rekolekcje dla uczniów stanowią ważną część realizacji misji szkoły katolickiej.
W