Papież Franciszek - pierwszy tego imienia - przybył na konklawe jako kardynał - metropolita swego rodzinnego miasta - Buenos Aires i przewodniczący episkopatu Argentyny.
Jorge Mario Bergoglio (76 l.) od 13 marca jest 266. biskupem Rzymu i papieżem Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
Jest pierwszym Argentyńczykiem i w ogóle mieszkańcem Ameryki, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Jest też pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia.
Herb kardynalski Jorge Mario Bergoglio (Wikimedia, Creative Commons, autor: SajoR)Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem.
11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.
13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie.
Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie.
20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires.
Jego zawołaniem biskupim są słowa "Miserando atque eligendo" (uniżony a jednak wybrany ?).
Nowy papież wzywa nas do modlitwy - także za siebie nawzajem. Czy potrafimy usłuchać tego wezwania?