Październik 2019 - witamy gości! Nasi przyjaciele z Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Słowacji i Włoch
wylądowali na lotnisku w Krakowie i w ten sposób rozpoczęło się kolejne spotkanie programu Erasmus+ w projekcie „Heritage for tomorrow - from understanding to enjoyment”.
Głównym celem wizyty było omówienie zrealizowanych dotychczas zadań i wymiana doświadczeń oraz przede wszystkim zaprezentowanie bogatej historii i dorobku kulturowego Polski. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki języka angielskiego w KLO i Technikum SPSK w Wieluniu - pani Karina Siwik i pani Anna Wolna.
Uczniowie i nauczyciele z IES Blas de Prado z Camareny w Hiszpanii, „Saulėtekio“ gimnazija z Šiauliai na Litwie, Agrupamento de Escolas z Pinheiro w Portugalii, Poštová 9 z Koszyc na Słowacji, Liceo Statale Don Gnocchi z Maddaloni we Włoszech odwiedzili Kraków, a w nim m.in. Zamek Królewski, Katedrę na Wawelu, Podziemia Rynku, Kościół Mariacki. Nie mogło również zabraknąć wizyty w Kopalni Soli w Wieliczce. Jeden z dni wymiany uczestnicy projektu spędzili w Toruniu, gdzie największą atrakcją było odwiedzenie domu Mikołaja Kopernika. Przewodnicy w strojach dawnych mieszczan opowiadali fascynujące historie, oprowadzili po starym mieście i zaprosili na warsztaty pieczenia pierników.
Kolejnym odwiedzonym miejscem był Wrocław, który oczarował wszystkich barwnymi kamienicami na Rynku. Młodzież wraz z nauczycielami zwiedziła Panoramę Racławicką, Aulę Leopoldina oraz Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego i podziwiała miasto z Wieży Matematycznej.
Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i poznania naszego małego, ale jakże istotnego w historii polskiej miasteczka. Dla przybyłych reprezentantów szkół europejskich przygotowano warsztaty historyczne, gry i zabawy integracyjne i wiele innych atrakcji.
Z każdym dniem młodzież poznawała się coraz lepiej, nabierała odwagi w porozumiewaniu się językiem angielskim i otwierała na rówieśników i ich kulturę. Doświadczenia jakie niesie ze sobą uczestnictwo w projekcie Erasmus+ są niezapomniane i bardzo rozwijające. Współpraca międzynarodowa uczy tolerancji, dostrzegania wartości innych kultur, lepszej organizacji i samodzielności. Następne przewidziane w projekcie działanie wiąże się z partnerską wizytą kolejnej grupy naszych uczniów - tym razem w Portugalii.