Technikum Liceum

Przy innym ogniu, w inną noc...

Już za nami kolejne Ognisko Patriotyzmu!

Po udziale reprezentacji szkół katolickich wraz z pocztami sztandarowymi w wieluńskich obchodach 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po Mszy św. w wieluńskiej kolegiacie, po odsłonięciu tablicy pamiątkowej bohaterów-legionistów na Placu Legionów, po części oficjalnej na placu Kazimierza Wielkiego oraz po późniejszych powiatowych uroczystościach, które tym razem odbywały się w Osjakowie nastąpił moment dla naszej społeczności najbardziej radosny – coroczne spotkanie w Miejskim Parku im. Rtm. Witolda Pileckiego.

W klimatycznej scenerii parku, przy ognisku roznieconym przez harcerzy z wieluńskiej "Piątki", zebrało się nader liczne (mimo niemal mroźnej aury) grono wielunian, aby po raz kolejny w radosnym nastroju uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu  znanych i lubianych pieśni i piosenek patriotycznych.
Jest to inicjatywa świętowania Narodowego Święta Niepodległości powstała w 2006 roku w kręgu ówczesnych uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, a rozpropagowana przez dyr. Bogusława Kurzyńskiego. Stała się ona wkrótce tradycją - najpierw wieluńskich szkół katolickich, a później, zwłaszcza po objęciu akcji patronatem przez organ prowadzący - Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, zaczęła rozprzestrzeniać się także w wielu innych miastach i miejscowościach

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie p. dyr.Anny Przybylskiej, a prowadzenie całości przypadło w tym roku w udziale Wiktorowi Stępniowi z kl. V Technikum SPSK oraz Zuzannie Radziszewskiej z kl. II KLO.  Śpiew animowały: p.Weronika Bak (absolwentka naszego Technikum, obecnie sekretarka szkoły – śpiew i gitara) oraz Ola Strózik z kl. IIIb KLO (śpiew) z towarzyszeniem szkolnego zespołu w składzie: Milena Kurczyk, Wiktoria Brzęczek, Olga Bednarek, Agata Kukuczka, Oksana Savytska, Oliwia Pilarczyk, Zuzanna Chałupka I Emilia Światek. Recytacją wierszy patriotycznych całość wzbogacili: Wiktoria Zadworna, Zuzanna Szecel, Julia Polak i Adam Kaczmarek.

Od dwóch lat we wspólne śpiewanie włączają się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu pod opieką p. Bogdana Mieszkalskiego, który dodatkowo wspomaga śpiewanie piosenek grą na akordeonie. Wielkie brawa należą się także członkom Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego z Ożarowa, którzy od 2022 roku towarzyszą z ogromnym zapałem i zaangażowaniem ekipie Ogniska.

Wśród licznie zgromadzonych zgromadzonych uczestników wydarzenia z ochotą włączających się we wspólne śpiewanie zauważyć się dali m.in.: p.Justyna Godszlig-Graczyk – przewodnicząca Rady Miasta (absolwentka KLO!), p.Jerzy Nowakowski – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Wieluniu, komendant 55. Wieluńskiej Drużyny Harcerzy "Czarne Stopy" d.Grzegorz Żabicki oraz członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej.

Nagłośnienie zespołu animującego śpiew, solistów i instrumentów, oświetlenie oraz krzesełka dla uczestników dzięki życzliwości p. dyr. Elżbiety Kalińskiej zapewniła jak zawsze profesjonalna ekipa pracowników Wieluńskiego Domu Kultury, a zaopatrzenie w energię elektryczną umożliwiło Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie Roty i modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, do której wezwała dyr. szkół katolickich SPSK w Wieluniu  p.Anna Przybylska.

Należy także dodać, że od kilku już lat Burmistrz Wielunia - p. Paweł Okrasa obejmuje Ognisko swoimi auspicjami, włączając je w kanon miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Więcej zdjęć - na naszej stronie fb.

Zadzwoń

43 843-55-76