Rejonowy Turniej Ministrantów

Szkoły katolickie w Wieluniu mają swoje tradycje. Jedną z wielu jest organizacja Turnieju Ministrantów.

Pomysł narodził się osiem lat temu wśród absolwentów i uczniów KLO i szybko zdobył wsparcie dyrekcji szkoły oraz akceptację  ks. Sebastiana Ciastka, ówczesnego opiekuna archidiecezjalnej Liturgicznej Służby Ołtarza. Turniej ma za zadanie integrację społeczności ministranckiej w naszym rejonie, a także popularyzację wiedzy o  Kościele i liturgii oraz znajomości Mszału Rzymskiego. Po wielu udanych edycjach także i w tym roku - w sobotę 15 lutego 2020 w budynku szkół katolickich SPSK przy ul. Śląskiej 23 odbył się kolejny – VIII już Rejonowy Turniej Ministrantów.

Niestety, z uwagi na nękające uczestników przypadłości zdrowotne oraz nieoczekiwaną zbieżność czasową z innym konkursem ministranckim, tym razem spośród zgłoszonych 7 drużyn dotarły tylko 4. Były to zespoły reprezentujące:

  • parafię św. Piotra w okowach w Białej (opiekun: ks. Proboszcz Mirosław Rapcia)
  • parafię  Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (opiekun: ks. Piotr Placek)
  • parafię św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu (opiekun: ks. Sławomir Berdys)
  • oraz (niezmiennie!) kościół  oo franciszkanów w Wieluniu

Mimo okrojonego składu, dzięki zaangażowaniu uczestników oraz organizatorów Turnieju, rywalizacja była zacięta, a zabawa – doskonała!  Turniej jak co roku składał się z dwóch części. W pierwszej ministranci wykazywali się wiedzą oraz typowymi umiejętnościami ministranckimi, a w drugiej -  przygotowanej i prowadzonej przez p. Romana Majtykę – powszechnie lubianego nauczyciela w.f. z wieloletnim doświadczeniem sędziego - sprawnością fizyczną oraz … poczuciem humoru. Po 2 godzinach radosnych zmagań Jury w składzie: diakon ks. Dominik Kozłowski, p.Barbara Kośna, absolwentka teologii i katechetka oraz p.Danuta Wieczorek – nauczycielka i wychowawczyni w szkołach katolickich, wyłoniło zwycięski zespół i zdobywcę Pucharu im. św.Jana Berchmansa. Okazała się nim drużyna reprezentująca parafię Nawiedzenia NMP czyli wieluńską kolegiatę pod wodzą wiernego entuzjasty Turnieju – ks. Piotra Placka.  W niezwykle radosnej imprezie zawodnikom towarzyszyli opiekunowie oraz koledzy i nauczyciele ze szkół katolickich SPSK w Wieluniu, na czele z ks.prefektem Pawłem Otrębą. Dzięki ich staraniom Turniej, wzorowo przygotowany od strony merytorycznej przez diakonów i kleryków WSD Archidiecezji Częstochowskiej Andrzeja Graczyka  i Dominika Kozłowskiego, mógł po raz kolejny odbyć się w przyjaznym miejscu i  może mieć naprawdę godną oprawę.

/MMKrzemińska/

 

Zadzwoń

43 843-55-76