29 maja 2018 w siedzibie szkół katolickich przy ulicy Śląskiej 23 w Wieluniu odbył się II Wieluński Piknik Naukowy.
Idea zorganizowania takiego wydarzenia dla uczniów wszystkich poziomów szkół wieluńskich narodziła się przed 2 laty w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Technikum SPSK, po podpisaniu umowy patronackiej z Wydziałem Chemicznym Politechniki Łódzkiej, a poproszony o wsparcie Burmistrz Wielunia - p.Paweł Okrasa życzliwie zapewnił temu przedsięwzięciu swój patronat. Także Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich prowadzące szkoły katolickie w Wieluniu wsparło organizację imprezy.
W II Pikniku, dzięki życzliwemu podejściu władz zaproszonych uczelni wyższych, uczestniczyli pracownicy naukowi i studenci Politechnik: Łódzkiej i Częstochowskiej, Uniwersytetów: Opolskiego i Łódzkiego, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Społecznego Collegium Oświatowego. "Dziękujemy, że jesteście dziś z nami i że chcecie podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i – przede wszystkim – pomysłami na to jak sprawić, aby nauka była przyjemnością" - mówiła podczas uroczystego otwarcia Pikniku dyr. KLO i Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu - Monika Krzemińska, a Burmistrz Wielunia - p.Paweł Okrasa wyraził nadzieję, że impreza ta na stałe wpisze się w kalendarz wieluńskich imprez popularyzujących naukę wśród dzieci i młodzieży.
23 grupy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (plus grupka dzieciaków z Przedszkola nr 2) uczestniczyły bardzo różnorodnych zajęciach - wykładach, warsztatach, pokazach i prezentacjach z dziedziny przede wszystkim - ale nie tylko - nauk ścisłych. Wykład inauguracyjny wygłosiła p. dr hab. Izabella Witońska, prodziekan ds. studenckich i promocji, profesor Politechniki Łódzkiej. Dotyczył on bardzo specyficznych związków chemicznych, które zaleźć można w przydomowych ogródkach (!). Poza tym można było dowiedzieć się nieco o właściwościach radonu i sposobach wykorzystania izotopów, poznać specyfikę kosmicznych tekstyliów i budowę pewnego niezwykłego pojazdu napędzanego bardzo niekonwencjonalnym paliwem, obejrzeć sprzęt używany na co dzień w laboratoriach naukowych oraz spróbować swoich sił przy konstruowaniu minirobotów. Nie zabrakło też bardzo... kreatywnych warsztatów z kreatywności i dietetyki, opowieści o podróżach szlakiem włoskich wulkanów a nawet pokazów (i nauki) sztuki cyrkowej. A najmłodsi goście Pikniku mogli uczestniczyć w zajęciach chemicznych, matematycznych i lingwistycznych, które prowadzili dla nich starsi koledzy z KLO, Technikum i klas gimnazjalnych SP SPSK - oczywiście pod opieką nauczycieli właściwych przedmiotów.
Szczególne podziękowania za materialne wsparcie tego wydarzenia należą się p.Dariuszowi Wacie - dyrektorowi Społecznego Collegium Oświatowego, prowadzącego pierwszą policealną szkołę medyczną w Wieluniu.