II Przegląd Teatrów Szkół Gimnazjalnych

17 lutego 2017 r., dzięki wsparciu władz miasta i objęciu patronatem przez burmistrza Wielunia, p.Pawła Okrasę, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK po raz II zagościł PRZEGLĄD TEATRÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH ZIEMI WIELUŃSKIEJ.

Więcej zdjęć -  w naszej GALERII!

 

W PRZEGLĄDZIE wzięły w tym roku udział jedynie trzy zespoły, ale, jak się okazało, niewielka ilość przedstawień wynagrodzona została ich znakomitą jakością! Na scenie pokazane zostały bardzo różne przedstawienia, wykorzystujące rozmaite środki teatralnego wyrazu i poruszające dość odmienną tematykę.

Jako pierwsza zaprezentowała się grupa teatralna TERAZ MY z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu, w spektaklu „Mały Książę” w reżyserii pani Anety Otorowskiej-Siwik. Duża liczba aktorów pozostających na scenie przez cały czas spektaklu przyczyniła się w sposób znaczący do przedstawienia peregrynacji Małego Księcia jako swoistego teatrum mundi. Z kolei grupa teatralna W TLE z Gimnazjum SPSK im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czernicach, w spektaklu „Król Wschodzącego Słońca”, według tekstu Adama Piekarzewskiego, w reżyserii pani Magdaleny Rynkiewicz, dotknęła problemu odwiecznej walki dobra ze złem. Bogata oprawa dźwiękowa i elementy teatru cieni przyczyniły się do atrakcyjności tego przedstawienia. Występ szkolnego teatru MASKA z Publicznego Gimnazjum SPSK im. Bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu, prowadzonego przez panią Dorotę Eichstaedt okazał się być pantomimą, podczas której ze sceny padało tylko jedno zdanie: „To jest moje”. Stanowiło ono zarazem tytuł sztuki, która, jak łatwo się domyślić dotykała problemu egoizmu i jego reperkusji w życiu człowieka. Tym razem o wartości spektaklu stanowiła naprawdę dojrzała gra i opanowanie ruchu scenicznego przez troje młodych aktorów.

Jury w składzie:  Przewodnicząca - p. Iwona Podeszwa, dyr. Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, reprezentująca Burmistrza Wielunia, p. Wacława Szymanek – doświadczona nauczycielka j.polskiego i filozofii, dziennikarz prasy katolickiej oraz p. Bogusław Kurzyński, dyr. KLO im. Bp. Teodora Kubiny oraz Technikum SPSK w Wieluniu stanęło przed bardzo trudnym problemem, który rozwiązało w sposób zaiste salomonowy, przyznając trzy równorzędne WYRÓŻNIENIA. Wiązały się one z nagrodami pieniężnymi dla zespołów, ufundowanymi przez Pana Burmistrza Pawła Okrasę.

Przegląd prowadzili uczniowie KLO: Zofia Kornatowska i Przemysław Gogola w towarzystwie dodającego pantomimiczny komentarz do słów mima. W tej roli wystąpiła (nie po raz pierwszy zresztą) Ada Zajko. Gospodarze zadbali o poczęstunek dla wszystkich uczestników, a podczas obrad Jury pani dr Dorota Eichstaedt poprowadziła miniwarsztaty gry aktorskiej.

Osobne podziękowania należą się pani Elżbiecie Kalińskiej - dyrektor WDK w Wieluniu oraz pracownikom miejskiego Domu Kultury za udostępnienie i montaż profesjonalnej sceny.

Zadzwoń

43 843-55-76