Wydarzeniem zamykającym wieluńskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja było zorganizowane już tradycyjnie (od 5. lat!) przez szkoły katolickie w Wieluniu majowe OGNISKO PATRIOTYZMU. Z powodu deszczowej aury tym razem spotkanie odbyło się przy świecach, w siedzibie naszych szkól przy ul. Śląskiej.
Ideą Ognisk Patriotyzmu jest wspólne śpiewanie, które ma łączyć pokolenia w duchu narodowej wspólnoty. Repertuar zawarty w specjalnie przygotowanych śpiewnikach stanowiły jak zwykle pieśni i piosenki - te patriotyczne i te tradycyjne. Na początek odśpiewaliśmy tradycyjną pieśń sławiącą konstytucję trzeciomajową - „Witaj majowa jutrzenko”, a po niej przyszły m.in.: „Warszawianka” „Polskie kwiaty”, „Jak długo w sercach naszych”, „Płonie ognisko w lesie” czy „Upływa szybko życie” – w sumie ponad 20 utworów. Śpiew prowadzili: gimnazjalista Szymon Kaczmarek (keyboard), absolwentki naszych szkół: Sylwia Wojtowicz (altówka) i Joanna Żelezna (flet) oraz wokalistki: Natalia Wolna i Ola Marchewka – uczennice KLO. Dla podkreślenia charakteru święta uczniowie gimnazjum: Kuba Nakiela, Julia Cieślak, Wiktoria Hadrian, Karolina Włodarczyk, Celina Eichstaedt i Weronika Dudzińska przygotowani przez dr Dorotę Eichstaedt recytowali wiersze patriotyczne.
Wśród zgromadzonych dużą grupę stanowiła młodzież i dzieci, a to głównie za sprawą harcerzy, którzy aprobatę po kolejnych piosenkach wyrażali humorystycznymi zawołaniami i przyśpiewkami. Atmosfera spotkania była radosna, a gromki śpiew rozlegał się (mamy nadzieję!) daleko poza murami szkoły. Satysfakcją może napawać fakt, że inicjatywa obchodzenia świat narodowych, zwana Ogniskami Patriotyzmu, wciąż rozszerza się i daje radość nowym środowiskom. Do ogólnopolskiej akcji dołączyło w tym roku kilka nowych miejscowości, a wśród m.in. nich pobliski Bolesławiec i Poddębice.
Organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym na spotkanie, a szczególnie wszystkim, którzy przyczynili się do jego zorganizowania - pracownikom Wieluńskiego Domu Kultury za nagłośnienie imprezy oraz akcję plakatową, dyrekcji nadleśnictwa Wieluń za dostarczenie drewna na ognisko (zmagazynowane poczeka do 11 listopada) oraz wieluńskim mediom, dzięki którym relacje prasowe, radiowe i telewizyjne dotrą do szerszego kręgu odbiorców.