Dnia 5 listopada 2010, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Publiczne Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu przejęły patronat nad symboliczną mogiłą - pomnikiem żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego na wieluńskim cmentarzu.
Obelisk upamiętnia m.in. por. Alfonsa Olejnika, ps. „Babinicz”, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i AK, pośmiertnie odznaczonego przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Alfons Olejnik urodził się w marcu 1921 roku w Skomlinie. W 1937 roku wstąpił do Szkoły Podoficerskiej w Śremie. W 1941 roku zdał w Radomsku maturę, a następnie ukończył „podchorążówkę” Narodowych Sił Zbrojnych. Jesienią 1944 roku wraz z Siódmą Dywizją Piechoty Armii Krajowej wyruszył na odsiecz do Warszawy. Po rozwiązaniu AK, Olejnik wstąpił do oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowanie „Kreta”, gdzie pełnił funkcję szefa sztabu.
W 1945 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na cztery lata więzienia, ale jesienią tego samego roku, na mocy amnestii został zwolniony i wrócił do rodzinnego Skomlina. Pod koniec 1945 roku wstąpił do partyzanckiego oddziału „Otta”, który dokonał szeregu akcji bojowych. Najgłośniejszą akcją było opanowanie Kępna i rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Następnie dowodził oddziałowi „Jastrzębie”, stanowiącym oddział Partyzancki Samoobrony i Ochrony Społeczeństwa. Po aresztowaniu członków sztabu KWP, w tym kapitana Stanisława Sojczyńskiego - "Warszyca", "Babinicz" podjął decyzję o rozwiązaniu oddziału.
9 listopada 1946 r. został ujęty przez UB podczas pobytu w szpitalu w Warszawie. Po intensywnym śledztwie Rejonowy Sąd Wojskowy skazał go na karę śmierci. 18 stycznia 1947 został rozstrzelany w Łodzi, a miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.
"My, społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu, obejmując w dniu dzisiejszym patronat nad mogiłą pomordowanych w walce o niepodległą Ojczyznę żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, uroczyście przyrzekamy kultywować pamięć o bohaterach Polski Walczącej i z szacunkiem dbać o miejsce ich pamięci na wieluńskim cmentarzu."
/z roty ślubowania/
Zdjęcia z uroczystości znajdziesz tutaj