Matko Katyńska -
w las ten przyjdź
i przytul wszystkich swoich synów
nad lasem roznieś mgly i łzy
i przebaczenie wyproś -
Kainom...
/z wiersza Jadwigi Rogowskiej-Fiałkowskiej pt."Smutna polana"/
Tymi słowami rozpoczął w kolegiacie wieluńskiej tegoroczne obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej ks. kanonik Jacek Zieliński. Miały one miejsce w Niedzielę Miłosierdzia, co dodatkowo wzmogło ich symboliczną wymowę. O godz. 10.30 w kolegiacie odbyła się Msza święta, a następnie uroczystości przeniosły się do parku rotmistrza Pileckiego, gdzie złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym nauczycieli szkół wieluńskich pomordowanych w Katyniu i Charkowie.
Dziś wiemy, że w 1940 roku z rąk NKWD zginęło co najmniej 150 osób związanych rodzinnie bądź zawodowo z ziemią wieluńską. Potomkowie niektórych z nich uczestniczyli w uroczystościach, m.in. p.Wanda Lewandowska, córka zamordowanego w Kijowie Stanisława Jasińskiego, rodowitego wielunianina, policjanta, który za udział w wojnie bolszewickiej został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari. Jego sylwetkę przybliżył dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich, kombatanci, członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP, p. Michał Seweryński, Senator RP, władze Wielunia i powiatu wieluńskiego, przedstawiciele radnych, członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Pokolenia", Batalionów Obrony Narodowej, Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, harcerze z Wielunia, duchowieństwo i wiele innych osób oraz delegacji. Nie zabrakło także, jak zwykle, przedstawicieli naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym.
Przypominamy, że parku rotmistrza Pileckiego znajduje się Dąb Pamięci, poświęcony pamięci Edwarda Szczepanika, nad którym sprawuje opiekę nasza szkoła .