Wizyta w Ga-Pa

 

W dniach 8-16 maja 2010 piętnastoosobowa grupa młodzieży pod opieką p.Kariny Siwik, p.Barbary Raduckiej i p.Danuty Wieczorek przebywała w Bawarii w miejscowości Garmisch-Partenkirchen w ramach kontynuowanej od 12 lat międzyszkolnej wymiany młodzieży.


Tegoroczny projekt przebiegał pod hasłem „Wiara i tradycje religijne w naszych krajach”. Realizując go młodzież miała m.in. okazję uczestniczyć w próbie generalnej sławnego przedstawienia Misterium Męki Pańskiej (Passionsspiele), które co 10 lat odbywa się w Oberammergrau – małej miejscowości niedaleko Garmisch.

 

Uczestnicy wymiany mieli również możliwość hospitowania wybranych lekcji oraz poznania specyfiki nauki w szkole  St.Irmengard-Schulen (jest to szkoła żeńska) i zasad, na jakich funkcjonuje szkolnictwo w Niemczech. Wizyta w ratuszu miejskim i spotkanie z burmistrzem Ga-Pa, jak popularnie określa się Garmisch-Partenkirchen, było okazją do poznania historii i dnia dzisiejszego miasta oraz lokalnych tradycji.

 

Program turystyczny wymiany obejmował zwiedzanie nowej skoczni narciarskiej, wjazd kolejką linową na szczyt  Kreuzeck o wysokości 1651 m n.p.m. oraz przejście malowniczym wąwozem Partnachklamm.

 

Podczas dni spędzanych z rodzinami (tzw. Familientag) uczestnicy wymiany zwiedzili także wiele innych ciekawych miejsc – m.in. zamki Linderhof i Neuschwanstein, okolice Garmisch – Mittenwald  i Ettal. Niektórzy mieli nawet okazję podziwiać panoramę z najwyższego niemieckiego szczytu Alp – Zugspitze (2962 m n.m.p.).

 

Nie obyło się także bez tradycyjnego wieczoru kulinarnego, podczas którego częstowano się nawzajem specjałami kuchni polskiej i niemieckiej.

Zdjęcia z wymiany znajdziesz w menu Galeria.

Zadzwoń

43 843-55-76