W dniach 21 - 28 kwietnia 2012 r. uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. Bp. Teodora Kubiny oraz Gimnazjum SPSK w Wieluniu uczestniczyli w II części międzynarodowej wymiany uczniów realizowanej ze szkołą z Garmisch Partenkirchen.
Podczas spotkania kontynuowano prace projektowe realizowane w lutym tego roku podczas I części projektu w Garmisch-Partenkirchen. Dotyczyły one tematu Zwyczaje i tradycje w Polsce i Niemczech, a także zapoznania z dziedzictwem kulturowym miasta Krakowa. Wycieczka do Krakowa połączona była ze zwiedzaniem dawnej stolicy Polski, a także miejsc pamięci narodowej w Oświęcimiu i Brzezince oraz kopalni soli w Wieliczce.
W czasie pobytu w Wieluniu uczestnicy wymiany brali także udział w wybranych lekcjach swoich polskich koleżanek, co pozwoliło im poznać warunki, w jakich uczy się nasza młodzież.
Podczas tradycyjnego już spotkania w wieluńskim ratuszu pan burmistrz Janusz Antczak przybliżył uczestnikom spotkania historię oraz rolę i znaczenie Wielunia.
Niemałą atrakcją okazało się samodzielne wykonanie przez uczestników wymiany pod okiem fachowca z muzeum wycinanek ludowych, które zostały zaprezentowane podczas wieczoru kultury. Na to spotkanie młodzież przygotowała również prezentację polskich i niemieckich piosenek ludowych oraz wiele tradycyjnych potraw regionalnych. Ich degustacja stanowiła jak zawsze jeden z elementów wspólnej zabawy, w której wzięli udział uczestnicy wymiany, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.
W ramach tzw. Familientag czyli dnia dla rodzin nasi niemieccy goście wraz z polskimi rodzinami udzielającymi im gościny odwiedzili m.in. Częstochowę, Łódź, Wrocław oraz najbliższe atrakcyjne turystycznie okolice Wielunia.
Z realizacją tego typu projektów wiąże się oczywiście wymiana doświadczeń, nawiązywanie nowych kontaktów, konfrontacja językowych wiadomości teoretycznych z zastosowaniem ich w codziennej komunikacji, możliwość konwersacji, poznanie kultury i mentalności mieszkańców kraju - uczestnika wymiany.
Spędzony wspólnie czas, choć tak wypełniony wydarzeniami, okazał się być w opinii uczestników wymiany zbyt krótki!