Święta minęły, a przed Świętami...

Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich od początku swojego istnienia (1993) kultywuje tradycję zapraszania swoich uczniów do udziału w wyjazdowych rekolekcjach wielkopostnych.

Są to najczęściej trzydniowe wyjazdy do miejsc umożliwiających przeżywanie w godnych warunkach tego okresu skupienia i odnowy wiary.

 

W tym roku naszym celem stało się sanktuarium na Górze Św. Anny. To szczególne miejsce, nie tylko dla mieszkańców Śląska Opolskiego. Jak pisał o tej Górze w XIX stuleciu poeta śląski ks. Norbert Bończyk: »...Od wieków lud tutaj zamieszkały pielgrzymuje »ku świętej Ance« - jak nieco familiarnie, acz z serdeczną tkliwością, zwykło się mówić o Patronce tego miejsca. Dlatego z punktu widzenia kulturowego i historycznego jest to Góra święta dla Śląska; symbol wiary, pociechy w utrapieniach, pokrzepienia serc i ufnej modlitwy. „  Największa pielgrzymka miała miejsce w roku 1983, podczas pobytu na Górze św.Anny Jana Pawła II.

Znajdziemy tu także unikalne walory geograficzne, gdzie ślady procesów górotwórczych pozostały widoczne do dziś na dnie starego kamieniołomu, stanowiąc wraz ze stokiem tufów, resztkami bomb wulkanicznych, oraz stykami skał osadowych i wylewnych, przemieszanymi w czasie procesów górotwórczych, niezwykle rzadki w naszej szerokości geograficznej rezerwat przyrody nieożywionej.

W tym miejscu, w dniach 2-4 kwietnia 2012, młodzież KLO oraz zaproszona do współudziału młodzież gimnazjum katolickiego w Czernicach, przeżywała czas przygotowania się do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Bez wątpienia było to dla niektórych osób pierwsze spotkanie z takim – bardziej wymagającym - sposobem przeżywania rekolekcji. Codzienne uczestnictwo w Mszy św., konferencje księdza prefekta szkół katolickich – Pawła Otręby poświęcone istocie Triduum Paschalnego, konspekty rekolekcyjne prowadzone przez nauczycieli wychowawców według scenariuszy przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Droga Krzyżowa przeżywana na dróżkach miejscowej kalwarii, wspólne śpiewanie i wreszcie udział w sakramencie pokuty i pojednania – to główne punkty programu. Wielki wkład w budowanie atmosfery rekolekcji miał pełen zaangażowania udział ks. Pawła Otręby, który nie ograniczał się jedynie do wygłaszania nauk rekolekcyjnych. Szczególne słowa uznania należą się także dziewczętom z zespołu muzycznego KLO, których śpiew podczas kończącej rekolekcje Mszy św. w bazylice został doceniony przez obecnych tam pielgrzymów, którzy nie kryli swojego wzruszenia.

Ważnym i zaplanowanym elementem takich wyjazdów jest także budowanie ducha wspólnoty oraz realizacja programu edukacyjnego. W tym roku młodzież miała okazję zwiedzić unikatowy  drewniany kościółek św. Anny w Oleśnie, którego historię przybliżyła wyczerpująco p. Ewa Cichoń – dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

Kilka godzin trwała wizyta na Uniwersytecie Opolskim, gdzie uczniowie KLO uczestniczyli w wykładach p.mgr. Michała Wanke "Lustra, maski i opowiadana tożsamość w internecie" oraz p.profesora Adama Bodziocha "Wulkan św. Anny". Mieli także możliwość – dzięki uprzejmości Działu Promocji UO - zwiedzenia niektórych obiektów uczelni – np. studia Telewizji Studenckiej i rozgłośni Radia-Sygnałów w Studenckim Centrum Kultury oraz spotkania z Samorządem Studenckim.

Mimo wielu trudności organizacyjnych, związanych m.in. z koniecznością pozyskania środków finansowych, w celu umożliwienia udziału w rekolekcjach wszystkim chętnym, wyjazdowe rekolekcje dla uczniów stanowią ważną część realizacji misji szkoły katolickiej.

Zadzwoń

43 843-55-76