Dnia 1 marca 2012 o godz.9.00 społeczności szkół katolickich w Wieluniu uczestniczyły w Mszy św., odprawionej w kolegiacie wieluńskiej z okazji obchodzonego po raz II w wolnej Polsce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała w naszym liceum, aby godnie i w sposób uroczysty uczcić pamięć tych, o których tak długo milczano. Dzięki wsparciu księdza Jacka Zielińskiego, proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, uroczystość ta mogła zyskać szczególny charakter. Z radością odnotowujemy przybycie sporej grupy wielunian, którzy w ten sposób odpowiedzieli na wezwanie odczytane w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach naszego miasta. Homilię wygłosił prefekt szkół katolickich w Wieluniu - ks. Paweł Otręba, a oprawę muzyczną zapewnił nasz zespół oraz chór parafii NNMP.
Przypominamy, że dzień 1 marca to nowe święto państwowe, ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i upamiętniające bohaterów walki z narzuconym Polsce reżimem komunistycznym.
Dzień ten poświęcony jest żołnierzom i wszystkim tym, którzy przeciwstawiali się komunizmowi, płacąc za to często straszliwą cenę. 1 marca przypada bowiem 61 rocznica stracenia przez UB kierownictwa IV Komendy organizacji niepodległościowej "Wolność i Niezawisłość".
Przypomnieć też należy, że w latach 1945-1956 na karę śmierci w całej Polsce skazano ok. 8 tys. osób, w tym 6 tys. w sprawach politycznych. Większość wyroków wykonano. Często w odniesieniu do najbardziej, z punktu widzenia władz PRL, znienawidzonych osób stosowano anonimowy pochówek lub przekazywano bezimienne ciała do badań medycznych lokalnym uczelniom. W innych przypadkach, grzebiąc straconych, niejednokrotnie celowo niszczono wszelkie znaki wskazujące miejsce doczesnego spoczynku, poddawano je kamuflażowi, realizowano po kilku latach tzw. przekopywanie. Czasem ciała zmarłych oddawano rodzinie, wymuszając jednak na niej przeprowadzenie skromnego pogrzebu pod nadzorem bezpieki.
Chcielibyśmy, aby ten dzień nie przemijał bez echa! Tym, którzy oddali życie za Polskę prawdziwie wolną, za wiarę i ludzką godność ofiarujmy choć chwilę modlitwy i zadumy.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do obchodów dołączą także inne szkoły i instytucje wieluńskie, które już teraz gorąco do tego zachęcamy.