93 lata temu, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna, pełniąca obowiązki głowy tworzącego się państwa polskiego, przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który został w ten sposób Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Tego samego dnia w nocy rozbrojono niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie, a wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W Poznaniu urząd nadburmistrzowski objął Polak - Jarogniew Drwęski.
Następnego dnia Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej misję utworzenia narodowego rządu polskiego.
W ten sposób, po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.Dzień ten ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, na zaledwie dwa lata przed wybuchem Wielkiej Wojny, z której Polska wyszła okaleczona i poddana na ponad 40 lat hegemonii totalitaryzmu wschodniego sąsiada - komunistycznej Rosji Sowieckiej.
Dopiero 15 lutego 1989 roku święto to zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji pod nieco zmienioną nazwą Narodowego Święta Niepodległości.
NIE ZAPOMINAJMY o pokoleniach, które odeszły przed nami czekając na niepodległość i ciągle o nią walcząc.
POLSKA - to jest wielka rzecz ... i zasługuje na to, byśmy pamiętali, że od niej wzięliśmy swe imię i tutaj jest dla nas wszystkich miejsce, bo...
"... ponad Jej głową znowu swobodnie Orzeł Biały krąży."