Współpraca międzynarodowa

Z historii wymian międzynarodowych w KLO

Trochę historii...

Europa w Wieluniu

3–10 października 2006 gościliśmy grupy z Bułgarii, Estonii i Słowacji.  Była to wielostronna wymiana w ramach programu MŁODZIEŻ na temat:  „Różnice kulturowe: korzenie, wpływy, zmiany”.

W trakcie warsztatów dyskutowaliśmy o wpływach z innych kultur i omawialiśmy zachodzące w naszych państwach zmiany. Mówiliśmy o swoich zwyczajach i tradycjach oraz uczyliśmy się wzajemnie tańców i piosenek narodowych. Przekonaliśmy się, że nasze kultury są bardzo bogate i różnorodne. To była niesamowita i fascynująca lekcja, której nigdy nie zapomnimy. Uczyliśmy się tolerancji, poznawaliśmy co nieznane, dzieliliśmy się wiedzą i odkrywalismy swoje pasje.

Wraz z gośćmi zakwaterowani byliśmy w ośrodku Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim. W trakcie wymiany odwiedziliśmy wiele pięknych polskich miast Kraków, Wieliczkę i Częstochowę. Pokazaliśmy również jak spędzamy wolny czas i bawiliśmy się na ognisku, dyskotece i w parku wodnym.


Uczestnicy:

Aleksandra Bednarska
Dagna Bieda
Przemysław Chabinowski
Anna Kubiak
Agnieszka Kurzyńska
Michał Lacheta
Konrad Michalik
Klaudia Spodzieja
Łukasz Szpak


Liderzy:

mgr Anna Wolna 
mgr Aneta Maksymowicz - Zając

Z wizytą w Estonii - krainie lasów

Od 12 do 19 czerwca  roku  2006  grupa młodzieży z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Wieluniu uczestniczyła w wymianie międzynarodowej w Estonii. Na spotkanie zaproszono również rówieśników z Czech i Słowacji. Z każdego z tych państw przybyło do Estonii ośmioro uczniów z dwoma opiekunami. Projekt ten został wsparty przez unijny program „Młodzież”. Temat spotkania brzmiał: „Czy media mają za dużo władzy?”.

Uczniowie brali udział w warsztatach na temat etyki dziennikarskiej, reality shows i wpływu reklamy na różne dziedziny życia. Poza tym każda  grupa zaprezentowała swój kraj, jego najważniejsze miejsca, ludzi i wydarzenia. Uczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku estońskim, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i słuchaliśmy narodowej muzyki. Była to niezapomniana lekcja kultury.

Staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać ten tygodniowy pobyt również na poznanie Estonii. Wiemy już, że wszędzie jest blisko, gdyż podróż z jednego końca kraju na drugi zajmuje około pięciu godzin. Najbardziej zachwyciła nas stolica i jej starówka. Podobnie jak w Polsce cieszyliśmy się morzem przynoszącym ochłodę w gorące dni, natomiast wielbiciele gór musieli obejść się smakiem. Najwyższy szczyt w Estonii Suur Munamägi wynosi zaledwie 318 metrów.

Uczestnicy zapewniają, że całemu wyjazdowi towarzyszyła dobra zabawa, wspierana całą gamą atrakcji przygotowanych przez goszczących ich przyjaciół. Dwa pierwsze dni młodzież spędziła w stolicy Estonii - Tallinie, następne zaś - w Voru, znajdującym się w południowo-wschodniej części kraju, gdzie wychowankowie mieli też możliwość dokładniejszego zwiedzenia prowincji o tej nazwie.

Przy okazji takich spotkań młodzież doskonali znajomość języka angielskiego i zawiera nowe znajomości. Poznając inne kraje i zwyczaje w nich panujące młodzi ludzie uczą się tolerancji i wzbogacają się o nowe doświadczenia. Uczniowie wracają zawsze w doskonałych humorach i pełni motywacji do poznawania świata.


Uczestnicy:

Paulina Brzozowska
Ewelina Chojnacka
Łukasz Gałczyński
Agata Krawczyńska
Ewelina Szymańska
Katarzyna Wlaźlak


Liderzy:

mgr Anna Wolna

mgr Aneta Maksymowicz - Zając

Galeria pobytu w Estonii

„Kocham Cię jak Irlandię...”

Wraz z grupami z Austrii, Czech, Łotwy i Irlandii braliśmy udział w wymianie w irlandzkim mieście Athlone. Spotkanie odbyło się od 23 do 30 czerwca 2005, a jego tematem były „Problemy młodych ludzi”.

W czasie warsztatów rozmawialiśmy o presji wywieranej przez media, trybie życia, wpadaniu w nałogi oraz o relacjach między rodzicami i młodzieżą. Poza tym opowiadaliśmy sobie nawzajem o naszych krajach, zawieraliśmy nowe przyjaźnie i szlifowaliśmy angielski. Mieliśmy również okazję podziwiać uroczą zieloną wyspę. Spacerowaliśmy ulicami Dublina chłonąc niesamowitą atmosferę tego miasta. Podziwialiśmy zapierające dech w piersiach Cliffs of Moher i piękne krzyże celtyckie w Clonmacnois. Długo będziemy wspominać te miłe chwile i nie raz jeszcze zamarzymy o powrocie tutaj.


Uczestnicy:

Jolanta Bartos
Marcelina Chrzanowska
Maria Górska
Marta Kurzyńska
Milena Kuźmińska
Lidia Stępień
Małgorzata Załęska
Marcin Wolniak


Liderzy:

mgr Anna Wolna
mgr Aneta Maksymowicz - Zając

Galeria pobytu w Irlandii

Lata 1996 - 2003

W roku 2003 spotkalmy się z zaprzyjaźnioną szkołą w Olpe.

W roku 2002 odbyła się zaplanowana wymiana ze szkołą w Garmich-Partenkirchen. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość wyjechania na tygodniowy obóz językowy do Niemiec, Francji i Luksenburga, w czasie którego doskonalić będą umiejętności językowe i pogłębiać wiedzę o Unii Europejskiej.

Od roku 1999 rozpoczęliśmy współprace z St. Franziskus Gymnasium w Olpe w Nadrenii. Doszło już do pierwszej wymiany nauczycieli i uczniów. Tym razem mieliśmy okazję poznać inny region Niemiec. Zwiedzaliśmy Bonn, Kolonię i Akwizgran (Achen) - ważne miasto historii Europy. Głównym punktem programu było poznanie historii miasta podobnej wielkości: Olpe i Wielunia, na podstawie zwiedzanych zabytków i inny źródeł historycznych.

W roku 1998 kilku uczniów reprezentowało Polskę na międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Detmold (Niemcy) - "Bez granic". Oprócz gospodarzy byli tam również Hiszpanie, Francuzi Czesi. Pracując metodami aktywnymi uczniowie musieli zaprezentować kulturę swoich krajów.

Od roku 1997 szkołą nawiązała współpracę z niemiecką szkołą średnią St. Irmengard Gymnasium w Garmich-Partenkirchen w południowej Bawarii. W pierwszym roku nauczyciele wizytowali obie szkoły przygotowując program wymiany młodzieżowej. Doszło do niej w 2000 roku i uczniowie mogli poznać piękną Bawarię, a szczególnie jej południową część- Alpy. Garmich-Partenkirchen znane w Polsce przede wszystkim z organizowania zimowej olimpiady w roku 1936 oraz corocznych "Turniejów Czterech Skoczni" urzekło nas urodą gór i gościnnością mieszkańców. Realizowany program historyczno-społeczny w relacjach uczniów był bardzo korzystny dla obu stron. Ważnym jego punktem była wizyta w Monachium - stolicy Bawarii, a później w obozie zagłady w Dachau, gdzie zginęli męczennicy Ziemi Wieluńskiej: ks. Maksymilian Binkiewicz- prefekt przedwojennego gimnazjum Biskupiego i jego dyrektor ks. Ludwig Gietyngier. W czasie pobytu w Polsce niemieckie uczennice były zaskoczone polskimi obyczajami, religijnością (wizyta w Częstochowie), ale największe wrażenie zrobiła na nich wizyta w Oświęcimiu. Było to dla nich bardzo ważne doświadczenie. Wszyscy zachwycali się Krakowem i kopalnią soli w Wieliczce. Zarówno w Garmich jak i w Wieluniu młodzież przyjmowana była przez burmistrzów obu miast.W roku 1998 kilku uczniów reprezentowało Polskę na międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Detmold (Niemcy) - "Bez granic". Oprócz gospodarzy byli tam również Hiszpanie, Francuzi Czesi. Pracując metodami aktywnymi uczniowie musieli zaprezentować kulturę swoich krajów.

W roku 1996 uczniowie naszej szkoły reprezentowali Polskę na międzynarodowych warsztatach "Demokracja w Europie" na Węgrzech.

W tym samym roku druga grupa uczniów wyjechała na obóz językowy do Słowacji i Austrii. Oprócz zajęć językowych poznaliśmy Bratysławę i Wiedeń, zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki i muzea oraz osobliwości krajobrazów.



Gościnna Szmaragdowa Wyspa

W 1995 roku odbyła się pierwsza wymiana młodzieżowa ze szkołą St. Josephs College Summerhil - Athlone w Irlandii. Uczniowie obu szkół realizowali program socjalny, poznali krajobrazy i miasta obu krajów, spotkali się z przedstawicielmi władz lokalnych.

Dni od 22 czerwca do 03 lipca 1995 to czas, którego nigdy nie zapomnimy. Spędziliśmy go w Irlandii u naszych znajomych, które odwiedziły nas w kwietniu tego roku. Naszym głównym zadaniem było dokończenie ankiety rozpoczętej w Polsce i wyciągnięcie wniosków dotyczących podobieństw i różnic między młodzieżą w Polsce i w Irlandii. Oprócz wielu godzin spędzonych na pracy świetnie bawiliśmy się na koncercie, lodowisku i grając w golfa. Odwiedziliśmy Dublin, Athlone, Galway, Clonmacnois.

Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w Armagh, mieście w Irlandii Północnej. Już w momencie przejeżdżania przez granicę czuliśmy, że to nie ta sama Irlandia. Refleksyjny nastrój zamieniliśmy na radość ze spotkania z polskim ambasadorem, którym był Ernest Bryll. Niestety nic nie może wiecznie trwać – nasza wymiana nie była wyjątkiem. Pożegnaniom nie było końca i wiedzieliśmy, że jeszcze kiedyś się spotkamy. Na poprawienie sobie humorów w drodze powrotnej zabawiliśmy kilka dni w Londynie. Choć czasu było mało na poznanie całego miasta zwiedziliśmy British Museum, Victoria & Albert Museum, Sherlock Holmes Museum, Science Museum, Natural History Museum, Madame Tussaud’s Wax Museum. Podziwialiśmy Parlament, Big Ben, Buckingham Palace, Tower Bridge i wiele ciekawych miejsc.



Wymiana międzynarodowa z grupą z Irlandii

08-19.04.1995 uczniowie naszej szkoły gościli uczennice z St Josephs College z Athlone z Irlandii. Wymiana ta odbyła się w ramach projektu Copernicus, a jej temat “A Comparative Study between Polish and Irish Young People” pozwolił młodym ludziom żyjącym w Polsce i w Irlandii bliżej przyjrzeć się sobie nawzajem. Młodzież wymieniła się informacjami związanymi z edukacją, planami na przyszłość, zainteresowaniami i sposobami spędzania czasu wolnego w swych krajach.

Wspólnie odwiedziliśmy Krynicę Górską, Kraków i Oświęcim. Zwiedziliśmy Sejm i zjedliśmy śniadanie wielkanocne z posłem Wojciechem Zarzyckim. Bawiliśmy się świetnie na wspólnym ognisku i dyskotece.

Wyjazdy za granicę są tym atrakcyjniejsze, że uczniowie płacą za nie niewiele. Podczas pobytu w danym państwie mieszkają w domu partnera wymiany stając się na ten czas nowym członkiem rodziny. Każdego roku zdobywamy też dofinansowanie z fundacji: Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży, co znacznie rozszerza nasze możliwości.

Zadzwoń

43 843-55-76