Współpraca międzynarodowa

COMENIUS 2013-2014

2013 - projekt COMENIUS

 

 

I spotkanie w Koszycach

 

A może po prostu "Chleba naszego, powszedniego..."

lub "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba..."

Tyle różnych skojarzeń w nas, Polakach, budzi słowo CHLEB!

A więc 'Let's think about bread let's not just eat it'


To temat międzynarodowego projektu, współfinansowanego przez wspólnotę europejską w ramach programu Commenius, w którym będziemy mieli przyjemność i zaszczyt uczestniczyć wraz z grupami z Hiszpanii, Słowacji, Turcji i Włoszech. W ciągu dwóch lat będziemy spotykać się w każdym z  krajów partnerskich Projektu, aby podzielić się tym co wypracujemy. Szczegółowy plan spotkań oraz wszelkich działań, w jakich będą uczestniczyć beneficjenci Projektu, ustalono podczas spotkania nauczycieli - opiekunów grup w Koszycach na Słowacji w dniach 10-12.10.2013. Była to konferencja organizacyjna, której przebieg i atmosfera dobrze rokują na przyszłość.

Naszą szkołę reprezentowały: p. Karina Siwik i p.Barbara Kośna.  Oprócz przedstawienia szkoły oraz specyfiki polskiego systemu edukacyjnego miały także możliwość wniesienia kilku polskich propozycji pracy w ramach tego przedsięwzięcia.

 

Młodzi uczestnicy Projektu przygotowują się obecnie do pierwszego spotkania w Hiszpanii, jednak zanim to nastąpi czeka ich wiele pracy. Na tej drodze potrzeba będzie  dużo zapału i kreatywności - po prostu otwartych umysłów!

 

Dzięki uczniom  ze Słowacji mamy już możliwość śledzenia strony internetowej, stworzonej specjalnie na potrzeby Projektu.

 

II spotkanie - HISZPANIA

 

W dniach 24 - 29.11.2013 zrealizowana została I wymiana szkolna w ramach projektu "Let's not just eat bread - let's think about it" programu COMENIUS.

Nasza grupa składała się z uczniów: Martyny Adamczyk, Beaty Banaś, Oli Raduckiej i Mateusza Błasiaka oraz pań anglistek: Kariny Siwik i Anny Wolnej.  W spotkaniu uczestniczyły także  grupy z Hiszpanii, Polski, Słowacji, Turcji i Włoch.

Z relacji uczestników wymiany:

"O tej porze roku Hiszpania przywitała nas bardzo słonecznie, choć nie mniej niż Hiszpanów zaskoczył nas śnieg na ulicach Madrytu. W stolicy każdy znalazł coś dla siebie: miłośnicy sztuki - muzeum Prado, a fani piłki nożnej stadion - Estadio Santiago Bernabéu.

Z zapartym tchem podziwialiśmy również inne miejsca, np.:  zabytkowe Toledo, niewielką Camarenę i wiatraki w Campo de Criptana. Podobno to z nimi miał walczyć Don Kichot z powieści Cervantesa.

Rozsmakowaliśmy się w tradycyjnych hiszpańskich potrawach takich jak paella czy tortilla, a nauka podstawowych zwrotów w różnych językach przychodziła nam z łatwością dzięki atmosferze panującej w trakcie pobytu.

Dzięki zaangażowaniu w ten projekt odżyła w nas świadomość jak ważny jest chleb w naszym życiu. Tak zwykły, tak codzienny, postrzegany jak coś oczywistego - w nas zawsze będzie budził szacunek.

W ciągu tych kilku dni mieliśmy możliwość poznania  (choć w pigułce) kultury i tradycji państw biorących udział w projekcie."

Zadzwoń

43 843-55-76